Nowe przedszkole na Kadetów. Tylko gdzie zaparkować?

Dzisiaj nowe przedszkole przy Kadetów 15 w dzielnicy Wawer zostało otwarte. Owszem, cieszy fakt, że udało się je wybudować w rekordowo szybkim tempie, bo w ciągu 8-miu miesięcy. Cieszy się z tego też portal gazeta.pl. Niestety idealnie nie jest – duży problem stanowić będzie parkowanie przy tym przedszkolu.

Życzylibyśmy sobie aby rodzice odprowadzali swoje dzieci do przedszkoli i szkół piechotą… spacerkiem nawet. Czasy są niestety takie, że większość rodziców robi za szoferów dla swoich dzieci. Podwozimy dzieci do przedszkoli, szkół, na zajęcia dodatkowe, do kolegów i koleżanek –  jednym słowem wszędzie. W dzielnicy Wawer to poruszanie się samochodami jest szczególne usprawiedliwione – mamy tutaj głównie zabudowę jednorodzinną, czyli niezbyt gęste zaludnienie, sieć przedszkoli i szkół też nie jest tak gęsta jak to się na papierze planuje (podobno dostępność szkoły powinna być w odległości 800 metrów!), a sieć i częstotliwości kursowania komunikacji miejskiej pozostawiają wiele do życzenia. Zatem jeździmy samochodami. Przy przedszkolu czy szkole trzeba choć na chwilę zaparkować aby pociechę „odstawić”. Najlepiej aby to było jak najbliżej placówki by nie tracić zbytnio czasu na tej codziennej procedurze. Wiadomo – każdy się spieszy.

Przy wybudowanym właśnie przedszkolu niestety nie ma gdzie zaparkować. Szczególnie tak właśnie na szybko. Przed samym przedszkolem jest 6 (słownie: sześć) miejsc parkingowych . Na 200 dzieci w przedszkolu to trochę mało. Przy szkole co prawda jest ok 10 miejsc parkingowych i wybudowano właśnie 20 kolejnych miejsc, ale to już niestety w odległości prawie 100 metrów od przedmiotowego przedszkola. Zresztą do szkoły też uczęszcza zapewne parę setek dzieci. Czy rodzice dzieci przedszkolnych będą z tej skromnej i nieco odległej oferty miejsc postojowych korzystać, czy też większość będzie się łudzić, że akurat dla nich zwolniło się jedno z sześciu miejsc postojowych wspomnianych wcześniej tj. pod samym przedszkolem? Czy odwożenie dzieci do tej nowej placówki nie utrudni komunikacji samochodowej dużej części mieszkańców Wawra do Wału Miedzeszyńskiego i dalej do centrum miasta i czy nie sprawi to, że będzie tam dochodziło do niebezpiecznych sytuacji? Ja już wiem… ale niech będzie, że czas pokaże.

PS. Jakiś czas temu złożyłem interpelację nr 2/2014 w sprawie  miejsc parkingowych przy nowym przedszkolu na Kadetów.